Galeria i szczegółowy opis chomików
Chomik bałkański prowadzi nocny tryb życia. Czasami kopie własne nory, choć bardziej lubi mieszkać w tych wykopywanych przez inne gryzonie. W razie niebezpieczeństwa ukrywa się w niej, gdyż tak jak myszy i szczury ma krótkie łapki, które uniemożliwiają szybki bieg. Pożywienie – nasiona trzyma w odległości 100-500 m za norą. Chomik nie zapada w sen zimowy ani odrętwienie (jest mało aktywny), dlatego, żeby zapewnić sobie pokarm, przed zimą zbiera do 800 g nasion. Prawdopodobnie nie jest agresywny.
Chomik Campbella– gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, wcześniej klasyfikowany jako podgatunek chomika dżungarskiegoPhodopus sungorus campbelli. Żyje na stepach i terenach półpustynnych. Piaskowy odcień jego futra zlewa się z otoczeniem. Ma podobnie jak chomik dżungarski czarną pręgę biegnącą wzdłuż grzbietu, nie posiada bocznych plam. W zimie odcień jego futra pozostaje niezmienny. Łapy są owłosione. Chomik Campbella jest nazywany również chomikiem mandżurskim lub mandżugarskim.
Chiński chomik pręgowany - dochodzi do 11 cm długości, jest więc mniejszy od chomika syryjskiego.Jednak cała sylwetka i sposób poruszania się są u obu kuzynów podobne. Cechą różniącą jet czarna długa pręga, biegnąca wzdłóż grzbietu. Gatunek ten zamieszkuje różne środowiska, wystrzega się jednak piaskowych pustyń, wysokich gór i wilgotnych podłoży. Chomik chiński posiada długi, nieowłosiony ogon, który wskazuje na jego pokrewieństwo z nornikiem. Chiński chomik pręgowany przystosowuje się łatwo do otoczenia i oswaja, a jego zaletą jest to, ze bywa aktywny w godzinach dziennych.
Chomik dżungarski należy podobnie jak chiński do chomików karłowatych.Jest bardzo żywy, nerwowy i dużo trudniej się oswaja. W przeciwieństwie do chomika syryjskiego, chomiki dżungarskie są towarzyskie i można je trzymać razem,pod warunkiem, że chomiki pochodzą z jednego miotu i nigdy nie były rozłączone. Znakiem rozpoznawczym przynależności do grupy jest zapach. Chomiki należące do innej grupy są zaciekle zwalczane.Długość ciała chomika dżungarskiego wynosi 9 cm (chiński 11 cm), ciężar ciała 30-40 g, Grzbiet jest jasnopopielaty z ciemniejszą pręgą na szczycie, uszy i pyszczek podkreślone ciemną obwódką, spód zawsze jaśniejszy od grzbietu.
Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 3 do 7 razy w roku),toteż płodność tego gatunku jest stosunkowo wysoka.Chomik dżungarski żyje w niewoli od 2 do 3 lat.
Chomik europejski jest największym z 14 gatunków. Odżywia się głównie zbożem. Pokarm najpierw gromadzi w torbach policzkowych, a potem zanosi do nory. Na jesieni gromadzi ogromne zapasy, które konsumuje w przerwach między snem zimowym. Zaciekle broni swojej spiżarni. Chomiki są samotnikami. Przedstawiciele obu płci żyją w oddzielnych terytoriach. Jedynie w okresie rui zamieszkują razem. Samiec potrafi osiągnąć wielkość dużej świnki morskiej, samice są nieco mniejsze (przeciętna wielkość 25 cm). Umaszczenie na grzbiecie złocisto-brązowe, brzuch czarny.Chomik europejski nigdy nie został udomowiony. Wręcz przeciwnie rolnicy widzieli w nim zawsze wroga i bezwzględnie prześladowali. Obecnie chomik europejski należy do gatunków zagrożonych wymarciem i został umieszczony na liście zwierząt chronionych.
Chomik Roborowskiego jest najmniejszym przedstawicielem chomików karłowatych i wszystkich znanych ras chomików. Ma zaledwie 5 cm długości, jest więc wielkości 2-tygodniowego chomika syryjskiego. Jego futerko ma barwę piaskową, z lekko czerwonawym odcieniem w lecie i szarym w zimie. Brzuch, łapki i pyszczek są białe. Nie ma pręgi na grzbiecie ani bocznych plam. Porusza się podobnie jak chomik dżungarski, lecz jest bardziej zwinny, mawiększy temperament, czasami bywa bardzo nerwowy. Z chomików trzymanych w domu najmniej chyba nadaje się do głaskania, lecz obserwowanie go to duża przyjemność. Na wolności jest przystosowany do życia na piaszczystych pustyniach AzjiŚrodkowej. Niektóre samce bywają agresywne wobec innych samców - takiego osobnika można trzymać tylko z samicą albo oddzielnie.

Chomik stepowy jest barwy ciemnobrązowej, szarobrązowej lub rudobrązowej.Na grzbiecie, od głowy do ogona, wzdłuż kręgosłupa znajduje się ciemna pręga.Uszy są ciemne z jasnymi obrzeżami.Brzuch chomika stepowego jest niemal biały.Ogon jest nieco większy i słabiej owłosiony niż u chomików Roborowskiego czy syryjskich. Prowadzi nocny tryb życia. Chomik stepowy w ciągu roku może mieć do trzech miotów, każdy nawet do 11 młodych.Ciąża trwa, podobnie jak u innych gatunków, ok. 20 dni.Chomiki stepowe prowadzą samotniczy tryb życia.W hodowli zaleca się trzymanie chomików stepowych pojedynczo z powodu agresywnego usposobienia do innych chomików.Łączenie w pary powinno odbywać się jedynie w czasie rui.

Chomik syryjski - jego sierść ubarwiona jest złociście (pomarańczowobrązowo), a brzuszna strona ciała jest biała.Mierzy 15-20cm długości, razem z krótkim ogonkiem.W niewoli jest zwierzęciem czystym, dość łatwym w hodowli.Jest gatunkiem bardzo płodnym: samica może mieć 7-8 miotów rocznie każdy przeciętnie po 3-5 młodych (maksymalna liczba może dochodzić nawet do 14 sztuk!).Osiąga dojrzałość płciową po około 6 tygodniach.Przeważnie żyje w niewoli 2-3 lata (jednak zdażają się przypadki chomików dożywających 4-5 lat).Jest zwierzęciem bardzo sympatycznym i komunikatywnym, łatwo daje się oswoić, nie ukrywa się przed ludźmi i rozpoznaje swojego opiekuna.
Chomik turecki, chomik azerski  – gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, blisko spokrewniony z chomikiem syryjskim. Jest używany jako zwierzę laboratoryjne, ale nie jest szeroko dostępnym gatunkiem na rynku. W USA jest dostępny do kupienia, ale mniej popularny niż syryjski, ze względu na swój agresywny temperament. Jest gatunkiem samotnym i samica sama wychowuje młode. Po kopulacji samca przestaje interesować samica. Agresywny, dość trudny w hodowli, można go jednak oswoić, co trwa znacznie dłużej niż innych myszowatych. W naturze prowadzi bardzo skryty tryb życia, najbardziej aktywny jest wieczorem. Żyje przeciętnie 2 lata.
Kreator strony - przetestuj